ręce

Co daje coaching

Co daje coaching

Model funkcjonowania przedsiębiorstwa powinien zapewniać jego ciągły rozwój. Nieadekwatne zarządzanie nim powoduje, że staje się ono mniej konkurencyjne. Jednym z aspektów dopracowania wydajności jest park maszynowy, a drugim pracownicy. Ich zadowolenie, podnoszenie kwalifikacji mają wpływ na jakości wykonywanej przez nich pracy.

Czym jest coaching

Coaching opiera się na pomaganiu ludziom bycia lepszym w swoim działaniu. Celem jest budowanie dobrej i swobodnej relacji między pracownikami, aby się dobrze komunikowali między sobą, współpracowali i podejmowali decyzje. W ten sposób kształci się komórkę organizacyjną w firmie, która bez ingerencji zewnętrznej radzi sobie z większością problemów.

Droga coachingu

Wychodząc z obecnego stanu, coaching ma za zadanie doprowadzić pracownika do takiego etapu, który jest pożądany pod względem wydajności czy jakości wykonywanej pracy. Istotne jest aby nie odbyło się to kosztem jego samopoczucia. Na coaching składa się m. in. dążenie do aspiracji, rozwoju swoich możliwości i wyciągnięcie na zewnątrz drzemiącego w człowieku potencjału.

Rodzaje coachingu

Różnorodność ludzkich charakterów wymaga od coacha odpowiednich predyspozycji i zdolności, które pomagają mu odczytać prawidłowo charakter i predyspozycje konkretnej osoby.

Coaching pozytywny

Część osób bardzo dobrze reaguje na pochwały i zauważenie każdego dobrego, nawet minimalnego kroku w pożądanym kierunku powoduje, że ich skrzydła rosną i w szybkim tempie rozwijają się w pożądanym kierunku. Są w pewnym momencie nie do pokonania. Za to piętrzące się trudności, bagatelizowanie ich osiągnięć czy nawet podważanie predyspozycji powoduje u nich natychmiastowe cofanie się.

Coaching negatywny

Jest jednak część osób, które na coaching pozytywny nie reagują dodatnio. Tym osobom do pokonywania kolejnych etapów potrzebna jest krytyka. Stale muszą mieć świadomość, że mają jeszcze wiele do poprawy i osiągnięcia. Przeciwności ich motywują do zdobywania kolejnych szczytów.

Coaching to są ciągłe zmiany i rozwój pomagający nie tylko w karierze. Te usługi są dedykowane i wykorzystywane w firmie nie tylko w budowaniu teamów, ale też do rozwoju przedsiębiorców. Rozwój cały czas jest bardzo istotny w prowadzeniu przedsiębiorstwa, dlatego znaczenie coachów w firmach z roku na rok rośnie.

Udostępnij: