Toksyczny pracownik jak sobie z nim poradzić

Toksyczny pracownik jak sobie z nim poradzić

Zachowanie jednej osoby potrafi rozbić cały team i doprowadzić do jego dysfunkcjonalności. O ile tylko uda nam się w porę dostrzec problem, możemy temu zaradzić. Czy jest jednak sposób aby zmienić daną osobę?

Toksykologia

Rozpoznać toksycznego pracownika zanim jego zachowanie zacznie zbierać żniwo jest w gestii każdego menagera zespołu czy szefa. Kolejnym krokiem jest podjęcie działań, które zmienią jego nastawienie. Dopiero w ostateczności sięgamy po opcję zwolnienia takiego pracownika. Nie możemy przecież poświęcać mu większości swojego czasu, kosztem innych członków zespołu.

Robi to świadomie?

Dość często się zdarza, że zachowania toksyczne wynikają z braku akceptacji wewnętrznej, bojaźliwości, niskiej samooceny. Często jest to też sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Wiem strasznie dziecinne, ale działa. I o to tej osobie chodzi.

Jak rozpoznać toksyczną osobowość

O wiele łatwiej poznać toksycznego pracownika jeśli spotykamy się z nim codziennie. Za to w przypadku gdy jesteśmy na wyższym stanowisku i tylko wydajemy polecenia, to wychwycenie takiej jednostki może sprawić nam trudność. Oto kilka zachowań, które powinny nam dać do myślenia:

  • bierny pracownik – wchodzimy do biura, a tu nagle cisza jakby makiem zasiał – grzeczne „dobry” i koniec konwersacji, żadnego pytania o to czy tamto – na spotkaniach w firmie taka osoba nic nie mówi, na wszystko się zgadza, a jak przyjdzie do zadania to okazuje się, że nie wdrożyła nawet połowy z tego co ustalono;
  • pozorna życzliwość – jest to zachowanie bardzo negatywnie odbierane przez pracowników, ale też pracodawców – osoba w tym wypadku udaje miłą, aby za plecami obgadać zarówno innego pracownika jak i pracodawcę;
  • demotywator – takiej osobie nic nie pasuje, przyszedł do tej firmy, podpisał przedłużenie umowy o pracę i nadal narzeka – zmniejsza wydajność zespołu, spada kreatywność i zaangażowanie, w przypadku zwierzchnika podważa jego kompetencje.

Menager ma wpływ na pracowników

Dobry menager, wie jak sobie z tym poradzić. Czasem toksyczne nastawienie zaczyna się od początku, a niekiedy dopiero w trakcie pracy, pod wpływem różnych czynników dochodzi do uaktywnienia takiej jednostki. Im szybciej zareagujemy na taką osobowość tym mniejsze będą straty.

Wymogi i zakres działań

Warto już na wstępie określić wymogi i zakres działań pracownika. Zawczasu określając ramy jakie on ma do osiągnięcia na danym stanowisku i jak wyglądać będzie jego kariera, ścieżka rozwoju, a także wymagania. W ten sposób dajemy jasny sygnał dotyczący naszych oczekiwań.

Jasne określenie zakresu działań i wymogów pracownika na danym stanowisku oraz co musi w sobie rozwijać dana osoba, pozwolą na uniknięcie nieporozumień. Oczywiście nie mówimy tu o sytuacji gdy z powodu braku osób do pracy przerzucamy obowiązki na inne osoby.

Udostępnij: