Obecnie płynność finansowa jest istotnym czynnikiem warunkującym powodzenie przedsiębiorstwa. Inne wskaźniki mogą pokazywać dodatni bilans, ale to od możliwości finansowania bieżących działań zależy w dużej mierze powodzenie przedsiębiorstwa.
Co to jest cash flow?
Cash flow to po prostu przepływ gotówki w firmie. Brak płynności finansowej jest częstym powodem upadku przedsiębiorstw. Podstawą jest zapewnienie finansowania bieżących prac. Dlatego tak istotne jest robienie zestawienia przepływu gotówki. Dzięki temu ułatwione mamy działania i planowanie rozwoju w firmie.
Zestawienie wpłat i wydatków
Zaczynając prowadzenie firmy, wiele osób pomija robienie takiego zestawienia na bieżąco, a jest to duży błąd. Dzięki takiemu zestawieniu możliwe jest sprawdzenie, czy mamy pokrycie na bieżące wydatki.
Zobowiązania
Musisz na bieżąco wypisywać i planować swoje zobowiązania na tydzień miesiąc i kwartał do przodu. Wliczać musisz nie tylko opłaty ale też NFZ czy kwotę do ZUS-u, rachunki za media, a także inne zobowiązania.
Należności
Równolegle do zobowiązań należy też wypisać kwoty należności, które zasilają konto firmy. Będą to zapłaty od klientów zwrot VAT-u, nadpłat, źle podliczonych prowizji.
Mając tak rozpisane kwoty w obu kolumnach, można bez problemu wykonać różnicę i sprawdzić czy przychody pokrywają nasze wydatki. W ten sposób masz dokładnie pokazaną sytuację z należnościami. Możesz określić czy będą one wystarczające do pokrycia wydatków.
Jak się zabezpieczyć przed utratą płynności finansowej w firmie
Nie zawsze jednak rachunek wychodzi na plus, dlatego ważne jest systematyczne podejmowanie pewnych kroków, aby móc wykorzystywać okazje do pomnożenia kapitału.
Faktoring
Banki oferują dla swoich klientów usługi faktoringu. Korzystający z nich przedsiębiorca otrzymuje od razu należność za wystawioną fakturę i nie musi czekać aż kontrahent ją opłaci. Jest to dobre rozwiązanie dla firm, gdyż mogą uzyskać swoja należność praktycznie natychmiast.
Leasing
W ten sposób możemy nie tylko zwiększyć inwestycje w firmie, ale spłatę przełożyć na raty. Biorąc sprzęt w leasing możemy wrzucić raty w koszty. Dzięki temu możemy być konkurencyjni na rynku oferując produkty wykonane na nowoczesnych maszynach. Wcale nie musimy posiadać całej kwoty na zakup.
Kredyty kupieckie
Jeśli nasza płynność finansowa nie pozwala nam na zakup towaru, a chłonność rynku jest duża to możemy kupić towar do rozprowadzania wykorzystując kredyt kupiecki, zwany też towarowym. Wtedy dostajemy produkt, a spłatę mamy odroczoną w terminie.
Poduszka finansowa
Wypracowanie sobie systematyczności w odkładaniu określonej kwoty na „przyszłość” pozwoli, nie tylko przejść bez większych problemów przez kryzys, ale też w razie potrzeby, da możliwość wykonania znacznych inwestycji. To też pracuje dla nas na plus, przy braniu kredytu czy rozmowach biznesowych z kontrahentami.
Dobry okres w biznesie jest po to, aby zarobić w nim kwotę na czasy gorsze.