Prowadząc własną działalność, możemy skorzystać dziś z bardzo atrakcyjnych form wynajmu przestrzeni biurowych. Od kilku lat widoczny jest dynamiczny wzrost rynku coworkingowego w Polsce. A jak badania przeprowadzone przez Global Coworking Survey – to dopiero początek. Z tego rodzaju usług korzystają obecnie osoby z różnych branż zawodowych, m.in. prawnicy, finansiści, lektorzy języków obcych, freelancerzy, doradcy podatkowi, firmy HR, którzy prowadzą swoją działalność w wynajętych i specjalnie dostosowanych do potrzeb przedsiębiorcy przestrzeniach.
Zalety coworkingu
Przy korzystaniu z przestrzeni biurowej w modelu coworkingu otrzymujemy szereg udogodnień:
- możliwość obniżenia comiesięcznych wydatków, które związane są z wynajęciem samodzielnego biura,
- dostęp do sprzętu biurowego (np. projektorów multimedialnych, ekranów w salach spotkań), mebli oraz Internetu w cenie usługi,
- dostęp do przestrzeni wspólnych takich, jak recepcja, korytarze, kuchnia czy toalety, których koszty dzielimy z innymi najemcami,
- usługi sprzątania i konserwacji przestrzeni (kto miał własne biuro ten wie, że personelu sprzątającego też czasem trzeba dopilnować, a ten obowiązek schodzi nam z głowy korzystając z coworkingu),
- możliwość zarejestrowania działalności pod adresem coworku,
- kontakt ze społecznością zgromadzoną w tej samej przestrzeni i poszerzanie sieci kontaktów.
Warto podkreślić, że firmy organizujące przestrzenie coworkingowe oferują również możliwość wynajmu sali konferencyjnej, w której istnieje możliwość przeprowadzenia profesjonalnych spotkań biznesowych. Dzielenie biura z innymi firmami nie tylko umożliwia obniżenie kosztów działalności, ale przede wszystkim daje dostęp do wyższej jakości wyposażenia, mebli i nowoczesnych przestrzeni w biurowcach klasy A robiących wrażenie na kontrahentach. Ponadto, przestrzenie coworkingowe (oraz udostępniane przez coworki sale konferencyjne “na godziny”) wyposażone są zazwyczaj w profesjonalny sprzęt – wybierając przestrzeń warto zorientować się o to, czy:
- w pomieszczeniach znajdują się whiteboardy, tablice do pisania, projektory multimedialne, ekrany.
- mamy limity na korzystanie z urządzeń wielofunkcyjnych (drukowanie, kserowanie, skanowanie). W dobie RODO warto się zorientować, czy we wspólnych przestrzeniach wydruk pojawi się dopiero po przyłożeniu karty lub zalogowaniu się do urządzenia.
Może Cię zaciekawić: Dlaczego coworking jest lepszy od biura dla małych przedsiębiorców?
Polski rynek coworkingu
Jak wynika z badań opracowanych przez Global Coworking Survey, polski rynek coworkingu w ostatnich latach rósł o ok. 30-40% w skali roku. Natomiast w 2018 roku zainteresowanie tym sektorem wzrosło dwukrotnie. Tendencji tej sprzyja przede wszystkim elastyczna oferta najmu dzielonych przestrzeni biurowych. Z analizy rynku wynika, że najwięcej, bo aż 75%, powierzchni coworkingowej, znajduje się w Warszawie. Tylko w pierwszym kwartale 2018 roku operatorzy coworkingu udostępnili taką przestrzeń, która w 2017 roku została wynajęta przez cały rok.
Ceny najmu biura w tym modelu zależą od lokalizacji, pakietu usług, liczby placówek w kraju i za granicą. Skupiając się na stolicy, zauważyć możemy szeroki wachlarz możliwości przestrzeni coworkingowej.
Warto pamiętać, że nie wszystkie usługi i oferowane udogodnienia są darmowe. W wielu miejscach za np. skorzystanie z telefonu stacjonarnego biura, który przekieruje klienta na nasz numer komórkowy, będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Często dodatkową opcją jest usługa wirtualnej asystentki.
Chcesz uruchomić oddział zagranicznej firmy? Coworking sposobem na start
Obecnie na rynku istnieje wiele podmiotów gospodarczych, które świadczą usługi wynajmu biur coworkingowych. Służą one nie tylko mikroprzedsiębiorcom. Coraz częściej korzystają z nich zagraniczne firmy, które chcą otworzyć oddział w Polsce zaczynając od kilku pracowników.
Dzięki wszechobecnym korzyściom i dostępności coworkingu rynek ten się rozwija, a coraz więcej firm zamiast pracować z domu lub wynajmować niewielkie samodzielne biura, decyduje się na tę opcję. Patrząc na stan zachodnich rynków wszystko wskazuje na to, że w Polsce sektor ten będzie się stale zwiększał, a korzystających z coworkingu będzie przybywać, co może zrewolucjonizować rynek nieruchomości w Polsce.