Siedziba firmy to nie tylko miejsce prowadzenia przez nią działalności czy kontaktu z klientami, ale i jeden z kluczowych elementów budowania biznesowego wizerunku. Biuro jest swoistą wizytówką każdej firmy – w końcu „jak cię widzą, tak cię piszą”. Jednym z podstawowych czynników mogących decydować o powodzeniu lub porażce przedsiębiorstwa jest jej lokalizacja. W jaki sposób wpływa ona na pozycję firmy i generowane przez nią zyski? Czy może oddziaływać na liczbę klientów lub zainteresowanie pracowników? Co sprawdzi się lepiej – biuro w centrum czy na obrzeżach, a może biuro wirtualne lub serwisowane? O tym w poniższym artykule!

Lokalizacja biura – o czym pamiętać?

Lokalizacja firmy jest jednym z najważniejszych elementów, jakie należy wziąć pod uwagę już na etapie jej zakładania. Wybór optymalnej powierzchni biurowej jest uzależniony od różnych czynników, takich jak profil działalności, dojazd – zarówno pracowników, jak i klientów, dostępność miejsc parkingowych czy cena wynajmu.

Nie ma wątpliwości – lokalizacja biura może być jednym z głównych atutów firmy. Warto jednak pamiętać, że inne lokalizacja wybierane są przez międzynarodowe firmy i duże polskie przedsiębiorstwa, a inne przez średnie i mniejsze biznesy.

Biuro w centrum miasta – kiedy warto je wybrać?

Wybór lokalizacji biura warto dyktować przede wszystkim rodzajem prowadzonej działalności. W przypadku firm, w których ważną rolę odgrywa kontakt z klientem, najlepszym rozwiązaniem będzie reprezentacyjna siedziba w centrum miasta. Dotyczy to choćby firm z branży finansowej – banków czy pośredników finansowych, którzy na swoje biura wybierają często lokale zlokalizowane przy ruchliwych ulicach.

Na prestiżową lokalizację w ścisłym centrum miasta stawiają też zwykle duże międzynarodowe korporacje. Zwykle wybierają one ekskluzywne biurowce, standardem odpowiadające zagranicznym filiom przedsiębiorstwa. Biurowce te podkreślają dodatkowo pozycję firmy i jej aspiracje rynkowe. Lokalizacja z dala od centrum mogłaby wiązać się z licznymi stratami – nie tylko wizerunkowymi. Zbyt oddalone biuro może zniechęcić potencjalnych kontrahentów czy klientów do nawiązania współpracy z firmą czy zakupu jej usług.

Co istotne, dobra lokalizacja biura nie tylko podnosi prestiż firmy, ale i daje swobodny dostęp do niezbędnych usług. Takich jak choćby dostawcy jedzenia, ekipa sprzątająca czy placówka pocztowa.

Dla jakich firm sprawdzą się biura na obrzeżach miast?

Co oczywiste, lokalizacja biura w centrum nie jest tak samo istotna dla różnych rodzajów biznesu. Działalności typu back-office, takie jak call center, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu z klientem, zwykle na swoje siedziby wybierają parki biznesowe usytuowane w dzielnicach oddalonych od centrum.

Na oddalone od centrum od biura często decydują się również średnie i małe przedsiębiorstwa. Wynika to przede wszystkim ze znacznie niższych kosztów najmu – zaoszczędzone w ten sposób pieniądze firma może zainwestować we własny rozwój.

Wpływ lokalizacji biura na pracowników

Lokalizacja biura wpływa na wizerunek firmy nie tylko w oczach kontrahentów, ale i zatrudnionych w niej osób. Ostatnie lata, określane mianem rynku pracownika tylko pokazują, że pracodawcy muszą szukać nowych sposobów na przyciągnięcie uwagi potencjalnych pracowników. Na znaczeniu zyskuje przede wszystkim lokalizacja i wygląd biura. Dowodzą temu najnowsze badania przeprowadzone przez IWG, zgodnie z którymi aż 83% pracowników przyznaje, że mając do wyboru dwie podobne oferty pracy wybierze tę, która oferuje im dogodną lokalizację.

Umiejscowienie biura na mapie stało się ważną kartą przetargową w rekrutacji i pozapłacowym benefitem – zwłaszcza dla najmłodszych pracowników. Nic dziwnego, bo praca w centrum lub jego pobliżu to ograniczenie czasu spędzonego w samochodzie czy możliwość dojazdu rowerem, którym zyskuje na popularności. To także bliskość przystanków komunikacji miejskiej i dostępność miejsc parkingowych.

Dogodna lokalizacja ma też dodatkowe atuty – pozwala pracownikom na swobodne korzystanie z atrakcji kulturalnych i gastronomicznych, z których można korzystać po pracy. Wszystko to wpływa na tzw. work-life balance. Podsumowując, biuro w centrum to większy komfort pracy, który może przełożyć się na zadowolenie i zaangażowanie pracownika.

Biura wirtualne i serwisowane – alternatywa dla tradycyjnej siedziby firmy?

Tradycyjne rozumienie biura traci w ostatnim czasie na wartości. Coraz popularniejsze na całym świecie stają się nowoczesne rozwiązania biznesowe, takie jak biura wirtualne, biura serwisowane czy przestrzenie co-workingowe, czyli współdzielone przestrzenie pracy. W CitySpace zlokalizowaliśmy je w prestiżowych biurowcach w głównych miastach kraju.

Zwłaszcza biura wirtualne stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych biur stacjonarnych. Również w Polsce, coraz chętniej korzystają z nich firmy z różnych branż – zarówno indywidualni przedsiębiorcy, jak i organizacje o międzynarodowej strukturze. Szczególnie popularne są one wśród freelancerów, start-upów czy właścicieli jednoosobowej działalności gospodarczej. Biuro wirtualne to elastyczna i kompleksowa usługa, która zapewnia współczesnym przedsiębiorcom
prestiżowy wirtualny adres firmy do KRS lub ewidencji działalności gospodarczej.

To także spora oszczędność kosztów prowadzenia firmy – niższe opłaty za czynsz i media i brak konieczności zakupu wyposażenia. W modelu tym przedsiębiorca nie ponosi także kosztów sekretarki i księgowej. Wirtualne biura zapewniają odbiór, skanowanie i przekazywanie dokumentów drogą mailową lub tradycyjną pod wskazany adres. Dodatkowo, oferują wynajem sal i biurek na godziny.

Ciekawym rozwiązaniem są też biura serwisowane, skierowane do firm szukających przestrzeni elastycznie dopasowanej do ich potrzeb. W jaki sposób? W CitySpace wynajmujemy prywatne i w pełni umeblowane biura, dostosowane do wielkości projektu. Korzystne warunki umowy i brak opłat instalacyjnych to spora wygoda i oszczędność pieniędzy. Firmy mają do swojej dyspozycji gotową przestrzeń w nowoczesnym biurowcu – od zaraz, na wybrany czas.