Coraz więcej firm z Krakowa i okolic dostrzega niewątpliwe zalety posiadania własnego biura. Według badań przeprowadzonych przez Politechnikę Krakowską, wiemy, że po biura coworkingowe sięgają głównie osoby młode (ok. 30. roku życia), a 60% z nich, to mężczyźni. Jak wynika z badań opracowanych przez Global Coworking Survey, polski rynek coworkingu w ostatnich latach rósł o ok. 30-40% w skali roku. Natomiast w 2018 roku zainteresowanie tym sektorem wzrosło dwukrotnie. Skąd taka tendencja wzrostu zainteresowania ofertą przestrzeni coworkingowych? 

Interesując się najmem biura w przestrzeni coworkingowej warto zorientować się, w jakich godzinach i w jakie dni mamy do niego dostęp (niektóre miejsca oferują przestrzeń dostępną 24/7). Nieraz może zdarzyć się sytuacja, gdy chcemy popracować w godzinach niestandardowych.

Biuro coworkingowe często udostępnia nam skrzynki lub meble zamykane na klucz. Możliwość przechowywania firmowych dokumentów w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach jest kolejną sprawą, o które warto zapytać wybierając odpowiednią dla nas przestrzeń coworkingową. Pamiętajmy, że RODO wymaga zamykania na klucz dokumentów zawierających dane osobowe.

Bez wątpienia dużą zaletą jest też przestrzeń, w której dobrze się czujemy, jest nam znajoma, spędzamy w niej dużo czasu, a ponadto może spełniać funkcję reprezentacyjną. Przyjęcie kontrahentów w nowoczesnej przestrzeni zwiększy zaufanie do naszej firmy.

Analizując sektor coworkingu w Krakowie, możemy śmiało stwierdzić, że jest to, zaraz po Warszawie, największy rynek wynajmu przestrzeni dzielonych w Polsce. Wielu przedsiębiorców powołując się na szereg badań rynkowych, sugeruje, że pozycja lidera należy się jednak stolicy Małopolski. Z badań, jakie zostały zebrane i przygotowane przez CEJSH, wynika, że na początku 2017 roku w Krakowie działały 22 przestrzenie coworkingowe. W tym samym czasie w Warszawie funkcjonowało 39 tego typu biur. Mimo, że stolica Polski mogła się poszczycić większą liczbą przestrzeni do wynajęcia, to przeliczając liczbę biur na liczbę mieszkańców Krakowa i Warszawy, widać, że zagęszczenie przestrzeni coworkingowej w Krakowie jest znacznie większe. 

Coworking oznacza, że miejsce Twojej pracy będzie we współdzielonej przestrzeni. Wspólne są też przestrzenie odpoczynku/relaksu i kuchnia. W takim miejscu nie tylko możesz w spokoju pracować, ale również nawiązywać nowe, ciekawe znajomości i przyjaźnie, które kto wie – być może z czasem przeradzają się we współpracę.

Idea coworkingu zazwyczaj odpowiada osobom z wolnych zawodów, ale nie jest to wyznacznikiem. Jeśli odnajdujesz się we wspólnej przestrzeni, cenisz sobie spokój i intensywną pracę w miłej atmosferze, a na przerwie nie stronisz od ludzi – to z pewnością znajdziesz swoje miejsce w biurze wynajmowanym na godziny.