Spis treści
Uchwalony na początku roku rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz dyrektywę 2019/1158 w sprawie równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym rodziców i opiekunów potwierdza aktualność i wzrost znaczenia zagadnienia work life balance. W czasach, gdy spowszedniała praca zdalna pracownicy częściej, niż kiedykolwiek wcześniej mają trudności z oddzieleniem życia służbowego od prywatnego, co może prowadzić do przewlekłego stresu oraz ma niekorzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników.
Co wpływa na work-life balance pracowników?
Jak większość zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym również work-life balance pracowników to materia złożona. Istnieje wiele czynników, które wpływają na równowagę między pracą, a życiem prywatnym. Zakres obowiązków, kultura organizacyjna firmy, czas pracy, odosobnienie czy sposób komunikacji w zespole to obszary, na które trzeba zwracać uwagę dbając o pracowników. Wpływ pandemii na nowe modele pracy i wymuszona praca zdalna uwypukliły kolejne wyzwania: izolacja społeczna, zmniejszenie aktywności ruchowej i zbyt długi czas spędzany przy komputerze.
Czy biuro oddziałuje na work-life balance?
Mateusz Mróz, Area Manager w CitySpace, który posiada wieloletnie doświadczenie m.in. w obszarze workplace stwierdza jednocznacznie: Tak! Przestrzeń biurowa może bardzo pozytywnie i na wiele sposobów wpłynąć na work-life balace pracowników! Szczególnie, jeśli jest to biuro #CitySpace!
Jakie są zalety korzystania z biur, takich jak CitySpace? Oto najważniejsze z nich:
- Elastyczne godziny pracy: Pracownicy mogą mieć różne potrzeby i obowiązki poza pracą, takie jak opieka nad dziećmi czy opieka nad osobą starszą. Elastyczne godziny pracy pozwalają na dostosowanie grafiku pracy do tych potrzeb i ułatwiają utrzymanie równowagi między pracą a życiem prywatnym.
- Mnogość możliwości: Prywatny gabinet, sala spotkań, fotel bujany czy strefa hot-desk umożliwia zmianę stanowiska pracy w zależności od zadań, które danego dnia chcemy zrealizować. Zmiana miejsca wykonywania obowiązków, jak również możliwość realizowania burz mózgów w kreatywnej przestrzeni pozytywnie wpływa na efektywność pracy, a tym samym na satysfakcję z niej.
- Nowe modele pracy: Różnorodne sale konferencyjne na niezaplanowane spotkania, aplikacja mobilna do rezerwacji miejsc w Twoim biurze, Prosecco friday… W CitySpace na różne sposoby wspieramy powrót pracowników do biur. Analizujemy, a często również wyznaczamy trendy nowoczesnej i efektywnej pracy, która ma niebagatelny wpływ na równowagę psychiczną pracowników.
- Różnorodność lokalizacji: Pracownicy, którzy mają dostęp do sieci biur dobierają lokalizację do planu dnia, co wpływa na ich poziom zadowolenia z pracy i życia. Optymalnie wybierając miejsce pracy nie tracą dużo czasu na dojazdy i szybciej mogą rozpocząć odpoczynek od służbowych obowiązków.
- Przerwy w pracy: Regularne przerwy w pracy są ważne dla zachowania równowagi między pracą, a życiem prywatnym. Dobre biuro zapewnia pracownikom różnorodne przestrzenie do relaksu, przerwy na lunch czy kawę i herbatę. To ważne, by efektywnie naładować energię do dalszej pracy.
- Kultura organizacyjna: Dobra kultura organizacyjna wpływa na poziom zadowolenia pracowników i pozytywnie wpływa na równowagę między pracą a życiem prywatnym. CitySpace, jako ważny element grupy kapitałowej Echo Investment wdraża najwyższe standardy ESG, angażuje się w CSR-owe projekty, a ekologiczne biurowce, w których pracują firmy korzystające z naszej oferty wpływają na dobrostan pracowników.
W dzisiejszych post-covidowych czasach, gdy bardzo powszechne stają się nowe modele pracy, a firmy stają przed nowymi wyzwaniami oferta CitySpace to znacznie więcej niż biuro. Chcesz dowiedzieć się więcej nt. nowych możliwości, które zapewnia CitySpace?
Napisz do Mateusza tutaj oraz zobacz, jak może wyglądać Twoje nowe biuro w CitySpace O3 w Krakowie.⤵