Elastyczne powierzchnie biurowe to jedna z kluczowych przemian, jakie zaobserwowano na rynku biurowym od chwili rezygnacji z biur w układzie gabinetowym na rzecz środowiska pracy typu open space. Biura coworkingowe zyskują na popularności również w Polsce. Jak działają współdzielone przestrzenie do pracy? Kto z nich korzysta? I dlaczego to się opłaca?
Coworking – co to jest?
Coworking (ang. pracować razem) stanowi nową formę indywidualnej lub grupowej pracy w wynajętym pomieszczeniu. Korzystają z niej głównie przedstawiciele wolnych zawodów (freelancerzy), pracownicy zdalni, specjalistów realizujący projekty na zlecenie i prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Po raz pierwszy w historii terminem coworkingu posłużył się w 1996 r. Bernard DeKoven, który określił nim nowe środowiska pracy, mające w zamyśle likwidować hierarchiczne zależności charakterystyczne dla tradycyjnych organizacji i wspierać współpracę równych sobie jednostek realizujących własne projekty.
Pierwsza przestrzeń coworkingowa powstała w 2005 r. w San Francisco. Jej inicjatorem był programista, Brad Neuberg, który poszukiwał alternatywy dla tradycyjnego środowiska pracy, które – jak uważał – nie sprzyja produktywności. Kolejne biura zaczęły powstawać nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na zachodzie Europy, by wreszcie dotrzeć także do Polski. Jak wynika z raportu Deskmg, w 2016 roku na świecie działało ponad 11 tys. biur coworkingowych (ang. coworking office), w których pracowało 835 tys. osób. Już w 2018 roku, co potwierdzają badania Global Coworking Survey, liczba przestrzeni coworkingowych przekroczyła 19 tys., a liczba ich użytkowników 1,7 mln. Prognozy na kolejne lata są równie optymistyczne, również w odniesieniu do Polski. Zainteresowaniu elastyczną formą pracy sprzyja zwiększające się zapotrzebowanie na usługi pracowników zdalnych i przedstawicieli wolnych zawodów.
Dla kogo przeznaczone jest biuro coworkingowe?
W przestrzeniach coworkingowych świetnie odnajdują się przedstawiciele tak zwanych wolnych zawodów, a więc programiści, graficy, copywriterzy, pisarze, architekci, tłumacze, handlowcy i specjaliści od marketingu. To, co łączy ich wszystkich, to możliwość wykonywania pracy wśród innych. Coworking oferuje im możliwość wynajęcia biurka do pracy na godziny, co jest rozwiązaniem zarówno tanim, jak i niezwykle wygodnym. Chętnie korzystają z niego osoby, których z uwagi na skalę lub charakter działalności nie stać na wynajęcia całego biura. Przestrzenie coworkingowe to także świetna alternatywa dla pracy w domu, która w ostatnich latach staje się szczególnie popularna. Cowork to dla nich szansa na utrzymanie dotychczasowych nawyków, a więc wychodzenie z mieszkania i wracanie do niego po zakończeniu pracy. Oddzielenie życia zawodowego od prywatnego jest w domowych pieleszach niezwykle trudne.
Wynajem biurka w systemie coworkingu sprawdza się także w przypadku osób, które mają małe dzieci lub dzielą mieszkanie z innymi domownikami. W przestrzeni coworkingowej panują warunki sprzyjające wydajności. Ciekawych wniosków w tym temacie dostarcza badanie przeprowadzone przez Office Nomads oraz Emergent Research, zgodnie z którym aż 84% użytkowników coworkingów czuje się bardziej zaangażowanych i zmotywowanych do pracy. Warto podkreślić, że wiele biur coworkingowych – w tym CitySpace, oferuje swoim klientom możliwość zarejestrowania firmy na adres coworku i posługiwania się nim w kontaktach z urzędami, kontrahentami czy na materiałach reklamowych. To znacznie poprawia wizerunek firmy, budując zaufanie wśród jej potencjalnych klientów.
Czy przestrzeń coworkingowa się opłaca?
Wynajem biurka jest opłacalny zwłaszcza w kontekście finansowym. W porównaniu z wynajmem całego biura, będącym olbrzymim obciążeniem dla przedsiębiorców, coworking jest po prostu tani – jego koszt to kilkaset złotych miesięcznie. Zachęcające są też zredukowane do minimum formalności i elastyczne warunki umów. Dodatkowym plusem jest fakt, że większość biur coworkingowych mieści się w dobrze skomunikowanych częściach miast. Na własne biuro w centrum stać tylko nielicznych. Oszczędności to jednak nie wszystko. Przestrzenie coworkingowe to znacznie więcej niż tani wynajem stanowiska zapewniającego optymalne warunki efektywnej pracy.
Do dyspozycji użytkowników, poza wydzielonymi strefami do pracy, są także niezbędne sprzęty biurowe, wyposażone aneksy kuchenne oraz szybki i niezawodny internet. Każdy klient może skorzystać również z bezpłatnego adresu rejestracyjnego. Dodatkową opcją jest też wynajem sali konferencyjnej do przeprowadzenia szkolenia, spotkania z kontrahentem lub rekrutacji pracownika. Atmosfera panująca w coworku ułatwia nawiązywanie kontaktów z przedstawicielami wielu branż, co może zaowocować nawiązaniem współpracy i nowymi perspektywami rozwoju firmy. Atutem są też cykliczne spotkania kierowane do użytkowników takiego biura.
W jakich miastach znajdę przestrzenie coworkingowe?
Eksperci obserwujący rozwój coworkingu w Polsce są zgodni co do tego, że w najbliższych latach rozmiar powierzchni przeznaczonej do wspólnej pracy wzrośnie. Choć sama idea coworkingu jest w naszym kraju stosunkowo młoda, to nie brakuje biur, które sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Liderem w dziedzinie pracy we współdzielonych przestrzeniach jest Warszawa, w której znajduje się ok. 70% całkowitych zasobów powierzchni coworkingowej w Polsce. Poza stolicą coworkingów przybywa też we Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku, Krakowie – również za sprawą rozrastającej się sieci CitySpace.